آموزش کامل HTML – قسمت دوم: تگ پاراگراف

در قسمت اول آموزش html با مفاهیم اولیه html آشنا شدیم و اولین صفحه اچ تی ام ال خود را ساختیم. در این قسمت با نحوه نوشتن متن در صفحات html آشنا خواهیم شد.

تگ پاراگراف

برای نوشتن متن در صفحات وب از این تگ استفاده می کنیم. تگ پاراگراف با <p> شروع می شود و به <p/> ختم می شود و  متن مورد نظر بین آن ها قرار می گیرد. روش استفاده از آن به صورت زیر است.

<p> متن یا جمله مورد نظر </p>

به مثال زیر توجه کنید:

<p> سلام </p>

<p> آموزش کامل اچ تی ام ال با پردیس وردپرس </p>

خروجی آن به صورت زیر در مرورگر نمایش داده می شود.

سلام

آموزش کامل اچ تی ام ال با پردیس وردپرس

اگر به تگ کد فوق دقت کنید متوجه می شوید که برای نشان دادن نوشته در دو خط ما از دو تگ پارگراف استفاده کردیم، علت این امر این است تگ <p> متن را بدون فاصله اضافی در نظر می گیرد و اگر هر دو خط را در یک تگ بنویسیم کل متن در یک خط و پشت سر هم نمایش داده می شود. برای رفع این مشکل ما از دو تگ <p> استفاده کردیم. (توجه داشته باشید که نوشتن تگ دوم در خط بعدی الزامی نیست و بصورت خودکار متن تگ دوم در خط بعدی نمایش داده می شود)

تگ <pre>

این تگ بر خلاف تک پی هر آنچه که در آن نوشته می شود را بدون تغیر نمایش می دهد، یعنی فاصله های اضافی و یا اینتر بین متون را در خروجی نشان داده می شود. از این تگ برای بسیاری از کارها از جمله نمایش یک کد در صفحه یا متون شعری استفاده می‌شود. همچنین این تگ معمولا با فونت Courier به نمایش در می‌آید. کارکرد این تگ را می توانید آزمایش کنید و نتیجه را در مروگر مشاهده کنید.

<pre> متن مورد نظر </pre>

تگ <br>

از این تگ برای انتقال متن به خط بعدی استفاده می شود، در واقع کاربرد کلید اینتر را دارد. از این تگ می‌توان برای اینتر زدن در متن یا به طور کلی ایجاد یک خط جدید در هر المان اچ‌تی‌ام‌ال استفاده نمود. تگ <br> به همین شکل و بدون تگ پایانی استفاده می شود. مثال:

<p> متن خط اول <br> متن خط دوم </p>

خروجی:

متن خط اول

متن خط دوم

پایان قسمت دوم آموزش html.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *