آموزش کامل PHP – قسمت چهارم: آرایه ها

در قسمت سوم آموزش php با آرایه ها در پی اچ پی آشنا شدیم. در این قسمت با آرایه ها کار می کنیم.

آرایه در زبان PHP

آرایه در برنامه نویسی به محل هایی از حافظه گفته می شود که چند مقدار از یک نوع داده را در خود نگه داری می کند. در قسمت های قبلی آموزش با متغییر ها آشنا شدیم، متغییر ها یک مقدار از یک نوع داده را در خود نگهداری می کنند. اگر بخواهیم تعداد زیادی از یک توع داده را حافظه ذخیره کنیم استفاده از متغییر ها مشکل است، اینجاست که آرایه ها کاربرد پیدا می کنند. در واقع آرایه همان متغییر است اما می تواند بیش از یک مقدار از یک نوع داده را در خود داشته باشد. آرایه در زبان های برنامه نویسی خود یک نوع داده است.

نحوه تعریف آرایه در PHP

برای تعریف متغییر در پی اچ پی از علامت $ مانند تعریف متغییر ها استفاده می کنیم با این تفاوت که کلمه کلیدی Array را بعد از علامت = به کار می بریم. به مثال زیر توجه کنید:

<?php

$name = Array (“pardiswp”,”msjob”,”admin”);

?>

همان طور که در مثال مشخص است ما سه نام را در آرایه ای به نام name ذخیره کردیم.

دسترسی به عناصر آرایه

برای دسترسی از عناصر آرایه از ایندکس گذاری استفاده می کنیم، به این معنی که عناصر آرایه را به ترتیب شماره گذاری می کنیم که این شماره گذاری در تمام زبا ن های برنامه نویسی از صفر شروع می شود. مثلا در مثال فوق ایندکس “msjob” عدد یک است یعنی عنصر یکم آرایه است. مثال:

<?php

$name = Array (“pardiswp”,”msjob”,”admin”);

echo $name[1];

؟>

دستور echo در مثال فوق کلمه “msjob” را چاپ می کند.

مقدار دهی به عناصر آرایه

برای مقدار دهی به عناصر آرایه از علامت <= به صورت زیر استفاده می کنیم:

<?php

$user = Array (“name” => “mohammad” , “lastname” => “safari” , “age” => “25”);

?>

توجه کنید که در مثال فوق علاوه بر مقدار دهی، ایندکس آرایه را نیز خودمان مشخص کردیم. همان طور که مشاهده می کنید در مثال اول هم برای آرایه مقادیر را مشخص کردیم، اما تفاوت دو مثال در این است که اگر ایندکس های آرایه را خودمان مشخص نکنیم php آن ها را از صفر شماره گذاری می کند. در مثال دوم مثلا برای دسترسی به سن کاربر از دستور زیر استفاده می کنیم.

$user [age];

نکته: در مثال دوم نیز همچنان می توان مانند مثال اول به عناصر دسترسی داشت.

یک روش دیگر برای مقدار دهی به آرایه ها به صورت زیر است:

<?php

$user [name] = “mohammad”;

$user [lastname] = “safari”;

$user [age] = “25”;

echo $user [age];

?>

تنها روش در این بخش فرق کرده و نتیجه یکسان است. پی‌اچ‌پی در اکثر بخش‌ها به همین صورت دست توسعه دهنده را بسیار باز گذاشته و می‌توان حتی در مواردی با خلاقیت فردی روش‌های جدیدی برای استفاده از پیش‌فرض‌های برنامه نویسی بدست آورد.

آرایه های چند بعدی

آرایه هایی که در بالا بررسی کردیم یک بعدی بودند. یکی از بهترین قابلیت های php این است که می توان آرایه هایی با بی نهایت بعد در آن ایجاد کرد. فرض کنید اطلاعات چند کاربر را از  بانک اطلاعاتی دریافت کنیم، در این حالت بهتر است که اطلاعات هر نفر را در یک آرایه جداگانه قرار دهیم. در این جا از آرایه های چند بعدی استفاده می کنیم.

 

<?php

$users = Array (“user1” => array (“name” => “mohammad”, “family” => “safari”),

“user2” => array (“name” => “reza”, “family” => “karami”));

?>

همان طور که در کد بالا می بینید این بار یک آرایه به هر عضو داده می شود. در واقع ما اطلاعات دو کاربر را در آرایه ای به نام users قرار دادیم. این آرایه خود از دو آرایه دیگر تشکیل شده است. حال فرض کنید می خواهیم نام کاربر اول را در خروجی چاپ کنیم. فقط کافی است که از دو ایندکس استفاده کنیم.

echo $users [user1][name];

برای یادگیری کامل این قسمت تمام کد های فوق را در حالت های مختلف تمرین کنید.

پایان قسمت چهارم

2 پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *